Mateřská škola Za Školou 1, Ostrava - Zábřeh, příspěvková organizace

Příspěvková organizace vznikla 1.1.2003 sloučením čtyř mateřských škol: MŠ Za Školou, MŠ Tylova, MŠ Tarnavova a MŠ U Zámku. Kapacita všech škol je 317 dětí, z toho jedna třída pro dvouleté děti a dvě třídy logopedické.

Platby v MŠ

Úplata za vzdělávání v předškolním zařízení (tzv. školné)

Výši platby úplaty za vzdělávání (školné) v mateřské škole stanoví ředitelka školy. Pro šk. rok 2017/2018 je stanovena ve výši 400,- Kč na jeden měsíc.

Předškolní vzdělávání má tři ročníky.

• V prvním ročníku mateřské školy se vzdělávají děti, které v příslušném školním roce dovrší nejvýše 4 roky věku.
  • Ve druhém ročníku mateřské školy se vzdělávají děti, které v příslušném školním roce dovrší 5 let věku.
  • Ve třetím ročníku mateřské školy se vzdělávají děti, které v příslušném školním roce dovrší 6 let věku, a děti, kterým byl povolen odklad školní docházky.

Úplatu za vzdělávání (školné) hradí zákonný zástupce za dítě přijaté k předškolnímu vzdělávání v mateřské škole, jehož vzdělávání probíhá v prvním nebo druhém ročníku.

Předškolní vzdělávání v posledním tzn. 3. ročníku mateřské školy je poskytováno bezúplatně (to platí i pro děti s odloženou školní docházkou).

Osvobození (prominutí) od úplaty za vzdělávání

1. Úplata bude prominuta:
    a) zákonnému zástupci dítěte, který pobírá opakující se dávku pomoci v hmotné nouzi,
    b) zákonnému zástupci nezaopatřeného dítěte, pokud tomuto dítěti náleží zvýšení příspěvku na péči,
    c) rodiči, kterému náleží zvýšení příspěvku na péči z důvodu péče o nezaopatřené dítě nebo
    d) fyzické osobě, která o dítě osobně pečuje a z důvodu péče o toto dítě pobírá dávky pěstounské péče.
  2. Úplata bude plátci prominuta na základě písemné žádosti doložené potvrzením z Úřadu práce s názvem „Potvrzení pro účely osvobození od úplaty za předškolní vzdělávání v mateřské škole“ a tato žádost společně s potvrzením bude doručena ředitelce školy.
  3. Žadatel je povinen každý kalendářní měsíc doložit „potvrzení“, že stále pobírá některou z dávek, a to nejpozději do patnáctého dne příslušného měsíce. Nepředložení potvrzení bude mít za následek zrušení platnosti rozhodnutí o prominutí úplaty za předškolní vzdělávání od prvního dne příslušného měsíce.
  4. Žadatel je povinen písemně informovat ředitelku školy ve lhůtě 8 dnů školy o veškerých změnách rozhodných pro prominutí úplaty za vzdělávání.

Snížení úplaty za vzdělávání

1. Na základě písemné žádosti plátce doručené ředitelce školy, ve které budou uvedeny důvody, proč plátce žádá o snížení úplaty za předškolní vzdělávání dítěte, může ředitelka školy v odůvodněných případech ve správním řízení rozhodnout o snížení úplaty stanovené ve směrnici školy.
  2. V případě, že dítě nedocházelo do mateřské školy ani jeden den příslušného kalendářního měsíce a plátce písemnou žádost doloží lékařským potvrzením, bude základní částka za příslušný kalendářní měsíc snížena o polovinu stanovené základní částky úplaty za předškolní vzdělávání od prvního dne příslušného měsíce.

Úplata za stravování v mateřské škole

Dítě, které je přítomno v době podávání jídla v mateřské škole se stravuje vždy (podle vyhlášky MŠMT ČR č. 14/2005 Sb. ve znění pozdějších předpisů).

V mateřské škole jsou z hlediska stravování dvě věkové kategorie:

• věk 2 - 6 let
  • věk 7 - 10 let

Do kategorie se děti zařazují na celý školní rok. To znamená, že děti, které mají v průběhu školního roku 7 let, jsou zařazeny do kategorie 7 - 10 let po celý školní rok.

Ceny stravného:

• celodenní stravné (kategorie 2 - 6 let):
35,- Kč
  • celodenní stravné (kategorie 7 - 10 let):
38,- Kč
  • polodenní stravné (kategorie 2 - 6 let):
28,- Kč
  • polodenní stravné (kategorie 7 -10 let):
31,- Kč

Platby školného a stravného probíhají dopředu – zálohově a hradí se bezhotovostně (účtem). Výjimečně lze platby uhradit hotově.

Ukončení vzdělávání z důvodu nehrazení úplaty za vzdělání nebo úplaty za školní stravování

V případě, že zákonní zástupci dítěte opakovaně nedodržují podmínky stanovené pro úhradu úplaty za vzdělávání nebo za stravování, může ředitelka školy rozhodnout o ukončení vzdělávání dítěte v mateřské škole z důvodu nehrazení stanovených úplat.

Omlouvání dětí ze stravování

Zákonný zástupce je povinen vždy dítě z mateřské školy včas omluvit a před nástupem do MŠ na daný den přihlásit (osobně, telefonicky, prostřednictvím jiného rodiče ap.)

Omlouvání a přihlašování dítěte musí být provedeno nejpozději den dopředu, a to do 8:00 hod písemně v „sešitě omluv“ v šatnách dětí nebo do 13:00 hod telefonicky. V pondělí může být omluveno nebo přihlášeno dítě do 8:00 hod.
V případě, že dítě onemocní a nelze jej omluvit na daný den, může si zákonný zástupce 1. den nemoci vyzvednout stravu v jídelně od 11:20 – 11:30 hod. Další dny nemoci nemá dítě na státem dotovanou stravu nárok!!!

Pokud není dítě omluveno, je zákonný zástupce povinen (od druhého dne nepřítomnosti dítěte v MŠ) uhradit veškeré náklady na stravování (tj. cenu potravin + režijní a mzdové náklady) které jinak hradí stát.